Az elmúlt napokban több Facebook csoportban is meg lettem szólítva a szúnyoglárvás videóim miatt szúnyogkérdés ügyben, ezért ebben a kis írásban szeretnék reagálni.

Sajnos Gyomaendrőd környékén tudomásul kell venni , hogy a szúnyogok hozzátartoznak a nyári feelingjéhez. Hiszen a környéken kis túlzással mondhatjuk, hogy több a víz mint a szárazföld. A tizenakárhány holtág mellett ott a rengeteg kubikgödör, a Körös , a réti tocsogók és a szántóföldeket átszelő millió csatorna. Ezek biztosítanak minden évben egy alap szúnyogmennyiséget..A nagy gondot a Hármas-Körös tavasz végi vagy nyár eleji áradása okozza. Ilyenkor a gyorsan melegedő áradó vízben kiváló feltételeket találnak a szúnyogok a szaporodásra.  Pillanatok alatt megkezdődik az áttelelő állomány peterakása, és kikelnek az előző évben lerakott szárazra került szúnyogpeték is. Van olyan faj amelynek petéje évekig  csíraképes marad szárazon. Ezek együtt robbanásszerű lárva inváziót okoznak napokon belül.

Ártéri tocsogó, Kiváló szúnyogbölcső

Egy négyzetméteren akár több  százezer darab is lehet belőlük. Ha elhúzódó az áradás akkor ez a folyamat hatványozódik. Az idén az ár gyorsan levonult és a kiöntéseken levő vizek visszahúzódtak  a Körösbe magukkal sodorva  a lárvák milliárdjait. A Körös széle napokig fekete volt a sodródó lárváktól. Szerencsére, ezen lárvák nagy részét pár nap alatt felették a halak. A tocsogókban kint maradt, még így is jelentős állomány azonban kifejlődött. A milliárdnyi szúnyog azonnal elkezd életteret keresni magának és a szél segítségével szépen kitölti a rendelkezésére álló teret.Előszőr a hullámtéri bozótban,magas füvű réten búvik meg nappal majd a hullámteret elhagyva a városban talál menedéket és táplálékot. A szúnyoginvázió sajnos ilyenkor kibírhatatlanná fokozódik. közegészségügyi és gazdasági szempontból gyéríteni kell. A hullámtérben a kémiai gyérítés kizárt, ugyanis rengeteg más , veszélyeztetett ízeltlábúra is negatív hatással lenne. Ezt a törvények nem is engedik. azonban a biológiai gyérítés lárva korban megengedett. Persze az is szigorú engedély köteles. Igen hatékony eljárás amúgy.A saját szememmel láttam, hogy a baktériummal megszórt tocsogókban alig lézengett egy két lárva, míg a 1km arrább levő pangóvízben ami nem kapott a biológiai szerből milliárd lárva nyüzsgött.

Megvan  a megoldás gondolhatnánk. És valóban így is van. Csak amíg más országokban kizárólag ezt a biológiai irtást használják nagy hatékonysággal, nálunk ez nem működik. Véleményem szerint ennek két oka van. Az egyik a hullámtéren nagyon nehéz lenne minden minden tocsogót leoltani vele( a lombborítás miatt a légi kiszórás nem hatékony és sok kubik meg se közelíthető partról) Illetve az időzítés. Amikor a lárva nyüzsög a vízben akkor már szerintem ezzel ritkítani késő..

A sok internetes hozzászóláshoz és a felelősök kereséséhez meg csak annyit írnék, hogy ez a probléma nem csak Gyomaendrődön probléma Szarvason ugyanez  a helyzet akár hiszik akár nem. Milliárd a szúnyog ott is. De ugyanez a gond Szegeden, Szolnokon  a Duna mentén és minden nagyobb vízfelülettel rendelkező régióban.

Egy szűrőnyi lárva. Kb több millió darab.

 

Végezetül megegyezném, hogy az áradás után szervezett lárva szedő akciómra sok gyerek eljött. A Vízitúra megállóhely környékén több millió lárvát szedtünk össze. Lehet csak beképzelem, de szerintem hetekig érződött a hatása. Sőt most is érződik. Nappal itt a híd mellett egyáltalán nincs szúnyog.

 

Jankulár Zsolt

Vélemény, hozzászólás?